Planinski dom Pod Ježo, s katerim upravlja planinsko društvo Valentin Stanič iz Kanala, se nahaja v zaselku Kuščarji ob slemenski cesti na kanalskem Kolovratu, ki povezuje Goriška Brda s Kobaridom pod obronki Ježe na nadmorski višini 740 m. Sedaj obnovljeni dom je bil v preteklosti obmejna stražarnica. Dom ima idealno lokacijo tako za pohodništvo kot za kolesarjenje, saj slemenska cesta in vrhovi Kolovrata nudijo prečudovit pogled: na sever prek Soške doline na Alpe, proti jugu pa preko Benečije in Matajurja na Furlansko nižino vse do morja. Pri nas si lahko privoščite počitek kolesarji in motoristi, pohodniki in izletniki - vsi, ki uživate v slikoviti pokrajini zahodne Slovenije in raziskujete ostaline prve svetovne vojne ob nekdanji »železni meji« z Italijo. Okolica doma vam nudi prijeten sprehod do tolmunov reke Idrije, do sotesk Doblarca ali do razgledišč nad smaragdno reko Sočo. ponudbi načrtujemo še druge možnosti koriščenja, kot so planinski tabori, izobraževanja in druge dejavnosti povezane s planinstvom, rekreacijo in športom. Te dejavnosti je možno izvajati preko celega leta, saj je dom dostopen tudi v zimskem času.

katja kolaž2 4

Dostop - z avtomobilom:
• Po lokalni cesti iz Mosta na Soči, čez Sela pri Volčah in Volčanski rut, do parkirišča pred domom, 13 km.
• Po regionalni in lokalni cesti iz Kanala, čez Ročinj in Kambreško, do parkirišča pred kočo, 16 km.
• Do doma lahko pridemo tudi s prelaza Solarji, do prelaza pa iz Volč ali Livka.

Iz doline do planinskega doma ni markiranih poti.

Vzponi na vrhove:
Ježa (949 m), 0.40 h (lahka pot)
Deveti konfin (930 m), 0.40 h (lahka pot)
Bukova ježa (958 m), 1.15 h (lahka pot)
Platena (1038 m), 1.00 h (lahka pot)
Na gradu/Monte Poclabuz (1114 m), 2.00 h (lahka pot)

Ležišča:
skupna ležišča - 40
zimska soba - 6

Jedilnica: 50 sedežev

Dom bo odprt čez vikende (sobota in nedelja).

Urnik obratovanja doma bo od 7:00 h do 22:00 h.

Kontakt: 031 697 642 ali 041 642 463

E-mail: pdVS.Kanal@gmail.com

Za večje organizirane skupine je potrebna predhodna najava.
Vljudno vabljeni v Planinski dom pod Ježo.